Limonun Bilinmeyen Faydaları

Farklı lezzetiyle sofralarımıza dahil olan limonun bilmediğimiz birçok faydası var.Sindirim sistemi hastalıklarından mikrobik hastalıklara,kanserden enfeksiyona,ağız ve diş sağlığından cilt sağlığına ve bakımına kadar uzanan faydalarına bir göz atalım.

KUVVETLİ BİR ANTİOKSİDAN!

Limon,içeriğindeki C vitamininin etkisiyle kuvvetli bir antioksidandır.Kansere karşı koruyucudur.Yapılan araştırmalarda limonun kolon,prostat,göğüs,akciğer ve pankreas kanserleri başta olmak üzere 12 kanser türüne karşı koruyucu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.Ayrıca limon,tümör gelişimini engelleyen başlıca besinlerden biridir.

YÜKSEK TANSİYON HASTALARINA ŞİFA!

Limon tansiyonu düşürür.Yüksek tansiyon hastalarına önerilen besinlerden biridir.Düşük tansiyon sıkıntısı yaşayan kişilerde kullanımına dikkat edilmelidir.

ENFEKSİYON HASTALIKLARINA LİMON!

Limon,asidik özelliğinden dolayı vücuttaki enfeksiyona karşı kuvvetli bir ilaçtır.Boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir.Anti-mikrobiyal özelliği grip gibi mikrobik hastalıklarda etkilidir.

YAYGIN HASTALIKLARA LİMONLA ÇARE BULUN!

-Limon;karaciğer,kalp,safra kesesi için en sağlıklı besinlerden biridir.Sıcak suya birkaç damla limon suyu sıkarak sindirim sisteminizdeki sıkıntıları rahatlatabilir,karaciğerinizin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

-Limon,iyi kolestrolü arttırır.Limon suyuna konulan bir tutam tuz her sabah içildiğinde kolestrolü düşürür ve zayıflatır.

-Kemik erimesini önler.

-Her gün içilen 1 yemek kaşığı limon suyu astım hastalığına iyi gelir.

-Böcek ve sinek sokmalarında panzehir görevi görür ve ağrıyı alır.

CİLT SAĞLIĞI VE BAKIMINDA LİMONUN YERİ

Limon,cilt sağlığı ve bakımında da vezgeçilmez besinlerden biridir.

-Günlük beslenmede yer aldığı takdirde cilt kanseri riskini azalttığından dolayı önemlidir.

-Ciltteki kaşıntılara iyi gelir.

-Limon kabukları ve limon suyu ciltte peeling etkisi gösterir,cildi temizler.

-Cilt lekelerini giderir,cildi beyazlatır ve parlaklık verir.

-Kırışıklıklara iyi gelir,cildi canlandırır.

AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞINA LİMONUN ETKİSİ

Limon,ağız ve diş sağlığının korunmasında önemli bir besindir.Dişteki plakları temizler,dişleri beyazlatır ve diş minesini güçlendirir.Dildeki iltihaplara ve boğaz enfeksiyonuna iyi gelir.

Osmanlı Sarayında Güzellik ve Sağlık Sırları

Osmanlı’da sağlık , temizlik ve güzellik son derece önem verilen konulardandı. Bu konularla ilgili yenilikler kaçırılmaz ve ona ulaşmak için çaba gösterilirdi. Hamam kültürünün, alternatif tıbbın, yemek kültürünün bu denli önemsenmesini ve gelişmesini bu konulara verilen öneme atfedebiliriz. Ayrıca Osmanlı tıbbı, binlerce yıllık Hint, Roma, İslam ve Arap kültürlerinin katkılarıyla oluştuğundan son derece gelişmişti.

Güzelliğin ilk şartının temiz olmak gerektiğiydi. Hamamda keselenmek olmazsa olmazlardandı ve ölü deriden arındırdığı için peeling etkisi yaptığı düşünülürdü. Saraylı kadınların neden bu kadar temiz ve güzel olduğunun da bir kanıtı aynı zamanda.

Osmanlı’da çok büyük bir sabun pazarı vardı. Hamam kültürünün bu derece önemli olduğu bir imparatorlukta sabun pazarının da gelişmiş olması beklenen bir durum aslında. Saraya en kaliteli sabunlar getirilir ve zevke göre şekillendirillip koku verilirdi. Sabunun saçı ve vücudu kirden arındırmasının yanı sıra biraz da kurutması sebebiyle yumuşatma için ebe gümeci ve hatmi çiçeği kullanılırdı. Bu bitkiler kaynatılır ve çeşitli yöntemlerle kıvamlı hale getirilerek saçlara sürülürdü.

Saray kadınlarının cilt güzelliklerini korumak, bakımlarını yapmak ve yine saçlarını yumuşatmak için kil kullandıkları bilinir. Kil su ile bir kapta güzelce yoğurulur, bir süre kilin çökmesi beklenip üste kalan su cilde sürülürdü. Kilin saçları yumuşatırken aynı zamanda saçı ve deriyi besleyici özelliği vardır.

El ve ayak bakımı içinse zeytinyağı ve susam yağı gibi yağlardan faydalanılırdı. Gül yağı güzel kokusu sebebiyle yaygın olarak kullanılırdı. Sarayda tonlarca gül suyu kullanılırmış. Bu sayede cilt temizlenir, nemlenir ve kırışıklıklar giderilirmiş. Gül kokusunun huzur verdiği bilinir, ayrıca hafif bir kokudur. Ciltteki yaralarını ve cilt hastalıklarını iyileştirmede kullanılmış. Bunun dışında Osmanlı tıbbında gül yağı ruh hastalıkları tedavisinde de kullanılmış. İbn-i Sina’nın da kullandığı söylenir. Bal ve gül suyu karıştırılarak elde edilen gül macunu ve şerbeti de hazımsızlıkların giderilmesinde kullanılmış. Beyazlatıcı etkisi olduğu bilinen limon da özellikle yüz ve elleri beyazlatmada tercih edilen bir üründü. Limonun antiseptik özelliği vardır ve şeker içerdiğinden cildi besler, gerginleştirir ve tüm yaraları iyileştirir.

Tüm bunların dışında beslenmelerine de çok dikkat ederlerdi, vücudu yoracak gıdalar tüketilmezdi. Midenin tam dolmamasına özen gösterilirdi ve genellikle kanı ve barsakları temizleyen yiyecekler tüketilirdi.