Şeylerin Masumiyeti – Orhan Pamuk

Bu kitap özenle seçilmiş resim ve fotoğraflarla dolu. Orhan Pamuk, Masumiyet Müzesi’ndeki eşyalar üzerinden İstanbul’u ve kendi hayatını anlatmaya devam ediyor…

Eski İstanbul taksilerinden kalabalık aile fotoğraflarına, ev ev gezen terzilerden gazino-sinema çevrelerine, Boğaz ve yalı kültüründen çay içmeye ve kahvede oturup kâğıt oynama alışkanlıklarına uzanan kitap, aynı zamanda Pamuk’un on beş yılda kurduğu ilginç müzenin hem hikâyesi hem de kataloğu. Pamuk, Masumiyet Müzesi’nden yola çıkarak hazırladığı bu yaratıcı kitapta, eşyaların, manzaraların, gündelik hayatımızın tuhaf, göz kamaştırıcı ve sıradan ayrıntılarında yeni anlamlar keşfediyor. Masumiyet Müzesi’ni okuyanlar bu kitabı çok sevecek.

“Masumiyet Müzesi” Artık Gerçek

Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’un 2008’de yayımladığı “Masumiyet Müzesi” eserinden esinlenerek hayata geçirilen müze 28 Nisan Cumartesi günü ziyaretçilere açılacak.

Müze, bir romandan esinlenilerek hayata geçirilen ilk müze olma özelliğini taşıyor. Masumiyet Müzesi adlı romanda Kemal’in sevgilisi güzel Füsun’un eşyalarının sergilendiği müzede eşyaların müzeye hangi mantık ve amaçla yerleştirildiğinin hikayesi de bulunuyor. Bu eşyalar özenle düzenlenmiş kutulara yerleştirilmiş. On beş yıl boyunca romanı ve müzeyi birlikte düşünen Pamuk, kitabı okumayanların bile müzeyi gezerken keyif alacaklarını ve müzenin tek başına bile bir hikaye anlattığını vurguluyor.

“Masumiyet Müzesi” Çukurcuma Caddesi üzerinde 1897 yapımı tarihi bir binada bulunuyor. Ahşap merdivenlerle birbirine bağlanan üç katı vitrinler ve yerleştirmelerle donatılan müze, ziyaretçilerini 1950-2000 yılları arasına dair İstanbul hayatının pek çok unutulmuş hatırasına götürüyor. Romanın seksen üç bölümünü temsil eden seksen üç kutuda sergilenen sinema biletlerinden kibritlere, likör şişelerinden kapı kulplarına, minik biblolardan fotoğraflara uzanan, binlerce eşyadan oluşan bir koleksiyonun yanısıra müzede eski İstanbul filmlerinden yaratılan bir bölüm de bulunmakta.

Masum Aşkın Görsellik Kazandığı Yer:

merdiven boşluğundan aşağıya süzülen ışık, kitabın başkahramanları Kemal ve Füsun’un aşk hikayesini ve bu hikayeye şahitlik eden eşyaları ve mekanı aydınlatıyor. ziyaretçileri ik karşılayan Füsun’un içtiği 4.213 sigaranın değişik şekillerde yerleştirilmesi oluyor. Çatı katında Kemal’in hayatının son yıllarını geçirdiği mekan, romanın el yazması müsveddeleri, Orhan Pamuk’un müze için yaptığı çizimler bulunuyor. Pamuk, romanın müze için toplanan eşyalara bakarak yazdığını söylüyor.

Orhan Pamuk müze çalışmalarını Türk mimarlar olan İhsan Bilgin, Cem Yücel ve Alman mimar Gregor Sunder Plassmann’ın yardımlarıyla tamamlamış.İsteyenler 28 Nisan’dan itibaren her Salı – Pazar 10.00 -18.00 saatleri arasında, Cuma’ları ise 20.00’ye kadar müzeyi ziyaret edip müzeyle ilgili kitaplardan, kartpostallardan ve müze için üretilen hediyelik eşyalardan alabilirler.

Adres: Firuzağa Mahallesi, Çukurcuma Caddesi No: 24
34425 Çukurcuma/ İstanbul
Telefon: Müze (Santral): 0212 252 9738
Deniz Aral (Müze Müdürü): 0532 571 7857

Ayrıntılı bilgi için Nagihan Akdaş
0212 292 1313 – 0535 411 84 87