Kırışıklığa Karşı Kiraz Suyu

Küçükken kulaklarımıza küpe olarak taktığımız kirazı o güzel tadı ve bıraktığı geçmeyen lekeleriyle hatırlıyorum. Peki kirazın faydalarını merak ediyorsanız yazımıza bir göz atın.

İdrar söktürücü özelliği ile böbreklerin dostu olan yaz meyvesi kiraz, vücutta biriken zehirli maddelerin karaciğer ve böbrek yoluyla dışarıya atılmasını sağlıyor.

Bu sayede kiraz; ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağladığından, romatizma ve gut hastalıklarıyla eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde kullanılıyor. Uzmanlar, kirazın diğer yararlarını ise şöyle sıralıyor:

Kirazın önemli özelliklerinden biri kabızlık giderici olması. Özellikle bayat yenilen yemeklerin, pastırma ve sucuk gibi gıdaların zararlarını önlüyor, aynı zamanda kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını ve kanın temizlenmesini, yüzde oluşan sivilcelerin geçmesini sağlıyor.

Kiraz suyunun yüz ve boyun kısımlarına sürülmesi, derideki birtakım kırışıklıkları önlüyor ve gideriyor. Karaciğerin dostu olan kiraz, hastalıklar sonucunda fazla ilaç tüketimi; nikotinin vücuttan atılamaması ve zehirlenmeler sonucu zorlanan karaciğerin yükünü hafifleterek iyileşmesine yardım ediyor. İçeriğindeki bol fosforla sinirleri kuvvetlendirerek sakinlik veriyor.

Boynunuz Yaşınızı Ortaya Çıkarabilir

Cildimiz bakımlı ve kırışıksız görünebilir; ancak çok daha hassas bir deriye sahip olan ve daha fazla hareket ettirdiğimiz boynumuz daha çabuk kırışır ve sarkar. Bu nedenle boynumuza daha hassas bir bakım gerekir.

Boynumuzun sarkmasını önlemek ve oluşacak kırışıklıkları engellemek birkaç basit tedbirle mümkün:

Dik Durun:

İş yaparken boynumuzu genellikle öne doğru eğeriz. Bu sebeple yatay çizgiler oluşur, hatta kimi zaman çene kısmında sarkma meydana gelebilir. Dik oturmak, kafayı ve boynu dik tutmak bu sorunları önemli ölçüde ortadan kaldırır.

Doğru Yastık Kullanın:

Yüksek ve ergonomisi bozuk yastıklar boyunda çizgilerin oluşmasına sebep olur. Sırt üstü uyumak ve yumuşak yastıklar tercih etmek kırışıklıkları önlemeye yardımcıdır. Ayrıca yumuşak yastık kılıfları cildi çizmediğinden kırışıklıkları tetiklemez.

Güneş Etkisi:

Fazla güneşe maruz kalmak cilt için oldukça zararlıdır. Hassas olan boyun ve dekolte bölgesini güneşin zararlı ışınlarından korumamız gerekir. Güneşe maruz kalan bu bölgeler çabucak kurur, lekelenir ve kırışır. Bu nedenle her gün güneş koruyucusu kullanılmalı ya da daha az dekolteye sahip kıyafetler tercih edilmelidir.

Boynumuzun bakımı için aşağıda verdiğimiz maske oldukça etkili ve faydalıdır:

Boyun Maskesi:

  • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
  • 2 tatlı kaşığı buğday filizi yağı
  • 1 yumurta akı

Zeytinyağı ve buğday filizi karıştırıldıktan sonra yumurta akı eklenir ve tekrar iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım boyun ve dekolte kısmına uygulanır. 15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanır ve maden suyu ile kompres yapılır. Haftada bir kez uygulanabilir.