Şeylerin Masumiyeti – Orhan Pamuk

Bu kitap özenle seçilmiş resim ve fotoğraflarla dolu. Orhan Pamuk, Masumiyet Müzesi’ndeki eşyalar üzerinden İstanbul’u ve kendi hayatını anlatmaya devam ediyor…

Eski İstanbul taksilerinden kalabalık aile fotoğraflarına, ev ev gezen terzilerden gazino-sinema çevrelerine, Boğaz ve yalı kültüründen çay içmeye ve kahvede oturup kâğıt oynama alışkanlıklarına uzanan kitap, aynı zamanda Pamuk’un on beş yılda kurduğu ilginç müzenin hem hikâyesi hem de kataloğu. Pamuk, Masumiyet Müzesi’nden yola çıkarak hazırladığı bu yaratıcı kitapta, eşyaların, manzaraların, gündelik hayatımızın tuhaf, göz kamaştırıcı ve sıradan ayrıntılarında yeni anlamlar keşfediyor. Masumiyet Müzesi’ni okuyanlar bu kitabı çok sevecek.

İstanbul’da Lale Zamanı

Baharın gelmesiyle birlikte İstanbul halkı lale festivalini dört gözle bekler oldu. Yol kenarlarında, parklarda birbirinden güzel renk ve şekilde laleler gözlerimizi şenlendiriyor. Deniz daha bir mavi, ağaçlar daha bir yeşil lalelerle birlikte. Hem yeşile hem renk cümbüşüne doyuyoruz baharda. Yol kenarlarındaki lalelerle yetinmeyip Emirgan korusunu ziyaret ediyoruz, bir güzel turladıktan sonra dostalarımızla çay ve sohbet eşliğinde yine seyre dalıyoruz koruyu.

Sonra sahile doğru yol alıyor ve bir yanda deniz bir yanda yol kenarına sıralanmış laleler eşliğinde en yavaş

adımlarımızla ilerliyoruz. Emirgan’dan başlayıp Bebek’e, onla da yetinmeyip Ortaköy’e doğru yol alıyoruz. Bir kumpir kaçamağı yaptıktan sonra beşiktaş oluyor bir sonraki rotamız.

İstanbul deniziyle, yeşiliyle, baharda açan laleleriyle dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Nisan ayı daha bir güzellik katıyor İstanbul’un güzelliğine ve biz dört gözle bekliyoruz İstanbul’da nisanı.
Havaların güzel gittiği şu dönemde İstanbul’un süslenmiş bir gelin tüm güzelliğiyle salınışından mahrum kalmayın. Zira baharın geldiğine lalelerden daha güzel kanıt mı var.