Diş Bakımı Hakkında Yanlış Bildiklerimiz ve Öneriler

Dişler gülümsememizi ortaya çıkarır, yapısına, beyazlık ve parlaklığına göre gülüşümüze farklılık katarlar. Bunun yanı sıra ağız sağlığımız açısından dişlerimizin sağlıklı olması son derece önemlidir. Sağlıklı, parlak ve beyaz dişlere sahip olmak için yapılan bazı hatalar birlikte göz atalım:

Dişleri karbonatla beyazlatmaya çalışmak doğru değildir. Karbonat dişleri çizer, parlaklığını giderir ve renklenmesine neden olur.

Halk arasında diş taşlarını temizletmek diş taşı oluşumunu artırır gibi yanlış bir inanış var. Dişleri düzenli ve doğru bir şekilde fırçalamak diş taşı oluşumunu engeller. Düzenli kontrollerle yapılacak temizlik işlemi ile tam temizlenememiş yerlerde oluşan taşlar yok edilir.

Diş fırçanızı ıslatmadan diş fırçalayın. Islanan fırça kılları tam görev yapamaz, macun ise etken maddesini kaybeder.

Dişlerinizin asitli içeceklerle aşınmaması için pipet kullanın, su için, asitli içecekten 30 dakika önce ve sonra dişleri fırçalamayın.

Diş sıkmak baş ağrısına neden olur, bunu yapmayın.

Diş fırçalama sürenizi 2 – 3 dakikaya çıkarmaya çalışın. 2 dakikadan kısa süren fırçalama sadece ağızdaki tadı değiştirmektedir.

Fırçanızın kılları paralelliğini kaybedince değiştirilmesi gerekir (ortalama3 ay). Bu paralellik 1 ay içerisinde bozuluyorsa gereğinden fazla bastırarak fırçalıyorsunuz demektir.

Antidepresan ilaçlar ağız kuruluğuna neden olur. Bu da diş çürüklerini ve ağız enfeksiyonlarını arttırmaktadır.

Diş fırçalarken dişetlerinin kanaması iltihap belirtisidir. Böyle bir belirtiyle karşılaştığınızda en kısa zamanda diş hekimine başvurmalısınız. Çok sigara içenlerde damarlar büzüldüğü için dişeti problemi olsa bile kanama olmaz. Bu yüzden problemi hasta fark edemeyebilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde diş beyazlatma işlemi yapılması doğru değildir. Hamile bayanlar hormon seviyelerindeki artış sebebiyle diş eti iltihaplarına eğimlidir. Bu dönemde diş taşı temizliği yapılması önemlidir.

Soya sosu, ketçap, meyve suları, kahve, çay, sigara ve kırmızı şarap gibi renkli gıdalar dişlerde lekelenmelere sebep olur.

Menopoz sırasında bazı bayanlarda kuru ağız, yanma hissi, ağız tadında değişiklikler olabilir. Dişetleri daha hassas ve ağrılıdır.

Dişlerinizi sıkıyorsanız, gülümsemenizin bozulmaması için mutlaka koruyucu plak kullanın. İki yılda bir panoramik film çektirerek gelişmekte olan dişeti hastalığını ve kök ucu iltihaplarını kontrol ettirmelisiniz.

Kısa Sürede Diş Beyazlatmak Mümkün

Beyaz ve ışıl ışıl bir gülümseme, sağlıklı ve estetik diller neredeyse hepimizin istediği bir şeydir. Bir saat gibi kısa bir sürede bu mümkün artık.

Dişlerin rengi genetik olarak beyaz olmayabilir, lekeli dişlerimiz olabilir. Ama tüm bu sorunları ortadan kaldıracak yöntemler mevcut.

Memorial Suadiye Tıp Merkezi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Dr. Aslı Tapan “Bonding yöntemi” adı verilen son derece etkili yöntem hakkında bilgi verdi:

İşlem sırasında dişi uyuşturmaya gerek kalmıyor. Minimum düzeyde diş kaybı ile dişinizin kötü rengini veya beğenmediğiniz şeklini değiştirip tüm kusurlarını kapattırabilirsiniz. Bonding adı verilen bu sistem en az miktarda diş kaybı ile dişe yapılan ilaveleri ifade eder. Koruyucu diş hekimliğinin en çok tercih edilen uygulamalarından biridir. En güzeli çoğu durumda dişi uyuşturmaya gerek duyulmamasıdır.

Kırık dişler için kurtarıcı olan Bonding sistemi; dişler arasındaki boşlukları kapatmak, çürük dişlerinizi onarmak, kalıcı renklenme problemlerinizden kurtulmak, dişlerin daha uzun görünmesini sağlamak ya da dişlerde şekil değişikliği yaratıp gülüş tasarımı için başvurulabilen bir yöntemdir.

Dental bonding işlemi diş rengindeki özel estetik dolguların özel bir ışık ile dişe yapıştırılıp kişinin kaybettiği estetik görüntüyü yakalamasını sağlar. Tedavi süresinin kısa olması büyük bir avantajdır; ancak yapılacak işleme göre seans sayısı belirlenir. Eğer çok yoğun bir tedavi uygulaması yoksa hastanın en fazla 1 saatini alacak bir işlemdir. Diğer estetik işlemlere göre daha ekonomiktir. Kullanımı kendi dişleriniz gibi oldukça rahattır.

Bu uygulamanın kullanım süresi 5-10 yıl arasında değişim gösterir. Ancak hastadan istenen çok sert nesneleri ısırmak ve kırmaktan kaçınmasıdır. Tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar da bu estetik dolguların ömrünü kısaltabilir. Bunun için kendi dişlerinize nasıl bakmanız gerekiyorsa uygulama sonrası yine bunlara dikkat etmelisiniz.

En sık sorulan soru ise bu tedaviden sonraki renk değişikliğidir. Cilalama bu konuda önemli bir yere sahiptir. Cilalamanın başarılı bir şekilde yapılması lekelenmelerin oldukça az olmasını sağlar. Hastanın kullandığı yoğun sigara, çay, kola, kahve gibi lekelenmeler ise basit bir parlatma işlemi ile giderilebilir. Normal dişleriniz nasıl renk değiştirebiliyorsa bonding sonrası değişimde o şekilde olur. Porselen kronlar ve kaplamalarla karşılaştırıldığında diş minesinin en az düzeyde kaldırılmış olması kısa sürede olması daha uygun fiyatta olması büyük bir avantajdır. Ancak kalıcı ve sağlıklı olarak bu işlemi uygulamak için iyi bir planlama esastır.