İstanbul’da Lale Zamanı

Baharın gelmesiyle birlikte İstanbul halkı lale festivalini dört gözle bekler oldu. Yol kenarlarında, parklarda birbirinden güzel renk ve şekilde laleler gözlerimizi şenlendiriyor. Deniz daha bir mavi, ağaçlar daha bir yeşil lalelerle birlikte. Hem yeşile hem renk cümbüşüne doyuyoruz baharda. Yol kenarlarındaki lalelerle yetinmeyip Emirgan korusunu ziyaret ediyoruz, bir güzel turladıktan sonra dostalarımızla çay ve sohbet eşliğinde yine seyre dalıyoruz koruyu.

Sonra sahile doğru yol alıyor ve bir yanda deniz bir yanda yol kenarına sıralanmış laleler eşliğinde en yavaş

adımlarımızla ilerliyoruz. Emirgan’dan başlayıp Bebek’e, onla da yetinmeyip Ortaköy’e doğru yol alıyoruz. Bir kumpir kaçamağı yaptıktan sonra beşiktaş oluyor bir sonraki rotamız.

İstanbul deniziyle, yeşiliyle, baharda açan laleleriyle dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Nisan ayı daha bir güzellik katıyor İstanbul’un güzelliğine ve biz dört gözle bekliyoruz İstanbul’da nisanı.
Havaların güzel gittiği şu dönemde İstanbul’un süslenmiş bir gelin tüm güzelliğiyle salınışından mahrum kalmayın. Zira baharın geldiğine lalelerden daha güzel kanıt mı var.

Ahmet Maranki’den Grip İçin Bitkisel Formüller

Havaların tam bir düzene girmediği, soğuk mu sıcak mı anlaşılamadığı şu dönemde gribe yakalanmamak işten bile değildir. Grip, viral bir hastalıktır ve virüslerle bulaşır. En sık bulaşma yolu da tokalaşma, yakın konuşmalar, öpüşme gibi yakın temastır. Bu yüzden grip ve soğuk algınlığından korunma yöntemi olarak ellerin sık sık yıkanması, öne çıkan bir yöntemdir. Ayrıca grip olan insanların kalabalık ortamlarda bulunmaları da diğer insanların enfeksiyon kapmalarına neden olur. Öncelikle kalabalık ortamlarda bulunanlar yüksek risk altındadır. Özellikle yuvaya giden çocuklar, ilkokul öğrencileri, ileri yaştaki insanlar, kalp ve tansiyon hastaları gibi vücut direncinin düşük olduğu insanlar risk altındadır. Prof. Dr. Ahmet Maranki hayatı olumsuz etkileyen grip için aşağıda sıraladığımız bitkisel çözümleri öneriyor:

  • Soğan suyu sıkılır, 1 çay bardağı su ve bir miktar balla karıştırılıp günde 2-3 defa tüketilir.
  • Bir bardak kaynar süte 5 gram ufalanmış ada çayı ilave edilerek 10 dakika demlendirilir ve günde 2-3 bardak tüketilir.

 

  • Bir bardak kaynar suya 2 gram ıhlamur eklenir ve 10 dakika demlenir. Günde 3-5 bardak tüketilebilir.

 

  • Bir bardak kaynar suya 1 çay kaşığı tarçın eklenerek 10 dakika demlenir ve günde 2-3 bardak tüketilir.

 

  • Bir bardak kaynar suya 1 çay kaşığı toz zencefil ilave edilir ve 10 dakika demlenir. Günde 3 bardak tüketilir.

 

  • Bir bardak kaynar suya 5 gram biberiye eklenerek 10 dakika demlenir. Günde 2-3 bardak tüketilir.

 

  • İki badak suya 1 tane limon kabuklu bir şekilde doğranır. 5 gram ıhlamur konularak 10 dakika kaynatılır. Günde 3-4 bardak tüketilir.

Prof. Dr. Ahmet Maranki